logo

12 Rumunska str., 120 00,
Prague 2, Czech Republic

12 Rumunska str., Prague 2

12 Rumunska str., Prague 2

hifu face lift prague
HIFU ULTHERAPIE FACELIFTING

Mature or flabby skin? Try a premium treatment that replaces surgery! Get a painless rejuvenation after just one non-invasive treatment using the latest Ultherapie technology.

HIFU FACIAL SMAS LIFTING

WHAT IS NON-INVASIVE HIFU SMAS LIFTING (ULTRATHERAPY SYSTEM)?

Every woman after 40 wants to remain bright, refined and attractive. Aging processes can weaken the surface of the muscular-aponeurotic system. This leads to gradual ptosis (sagging) of the facial skin. As a result, there are: small folds on the neck, a second chin, folds and deep wrinkles around the mouth, "bryli" are formed in the chin area and bags under the eyes.

ULTRASONIC SMAS LIFTING is a technique that was created for those who are not ready to do plastic surgery, but would like to significantly tighten the skin. This technology has no analogues. This is the only procedure that affects the deep layers of the skin and facial muscles (up to 4.5 mm for the face and up to 13 mm for the body), reaching the SMAS muscle-aponeurotic layer. It is this layer of tissue that consists of collagen and elastin fibers covering the muscles. Just this "grid" of the SMAS layer supports them in the right position, does not allow them to sag.

Other modern technologies, such as radio wave lifting, fractional lasers, provide lifting and smoothing of wrinkles, working only at the skin level. The smas lifting procedure is based on the principle of ultrasonic exposure. Ultrasound waves pass through the superficial epidermis without harming it in any way. But reaching denser connective tissues, the waves heat them and thereby stimulate the production of collagen and elastin. Ultrasonic smas lifting allows you to cope with aesthetic problems of the face and body associated with a decrease in the tone of the muscular frame and sagging tissues, approach women and men after 40 years.

We have been working in the field of beauty since 2011.

We have been working in the field of beauty since 2011.

INDICATIONS AND EFFECT OF SMAS LIFTING TREATMENT

Visible signs of skin aging
Loss of elasticity and brightness of the skin
Small and medium wrinkles
Flabby and dry skin
Stopps the aging process and improves a skin elasticity
Hydrates and adds freshness to the skin
Smoothing of mimic wrinkles
Increased skin density and tightening contours of the face

WHICH AREAS CAN BE TREATED?

Лицо

Face

Шея

Neck

Podbradek

Décolleté

Руки

Chin

HOW IS THE PROCEDURE OF ULTRASONIC SMAS-LIFTING PERFORMED?

01
With the help of cosmetics, the skin of the face is cleansed of traces of cosmetics and impurities. The doctor also makes a photo before the procedure.
02
Then, with the help of a ruler, a thorough marking of the processing zone is carried out, along which the ultrasonic effect is carried out. Before the procedure, the specialist applies a special conductive gel to the skin, which facilitates the penetration of waves to the muscles.
03
Ultrasound lifting is performed first on one side of the face, and then on the other. As a rule, a cosmetologist uses 2-3 nozzles in the process to achieve maximum effect. After completion of manipulations with one side of the face, the patient will be given a mirror so that she can evaluate the result in contrast with the original data.
04
After the treatment of the second side of the face, the skin is treated with a soothing cream or gel that accelerates healing. The average duration of hardware SMAS-lifting is 45-50 minutes. Despite the fact that the effect of smas-lifting manifests itself gradually, for up to 3 months, some changes are visible immediately after the procedure.

PRICES FOR HIFU SMAS FACELIFTING

from 7 500 Kč

Before treatment, we recommend that you consult with a doctor at our clinic.

HIFU facial can be performed instead of anti-aging beauty treatments or as recommended in a series of treatments to prolong the overall rejuvenation effect. After the first session, the result will be noticeable, but each subsequent procedure will enhance it. After treatment, you are not limited in your daily activities.

Eyebrow area (brow lifting)

7 500 Kč

Neck Area

14 500 Kč

Chin

10 000 Kč

Face area

11 500 Kč

Lower part of the face (face + neck) (save up to 6 500 Kč!)

20 000 Kč

Full Face

22 000 Kč

Whole face + chin (upper neck) (save up to 7 000 Kč!)

25 000 Kč

Image
VÝHODY HIFU ULTHERAPIE
Image is not available
VÝHODY HIFU ULTHERAPIE
 1. Zajistí omlazení obličeje, podbradku, očního okolí, krku a dekoltu bez plastické operace
 2. Je vhodná pro ženy a muže 40-65 let, ale také jako prevence stárnutí pro klienty od 30 let
 3. Aktivuje se tvorba nového kolagenu. Zpevnění a vypnutí ochablé pokožky se vyvíjí 2-3 měsíce
 4. Stačí pouze jedno ošetření. Ihned po první aplikaci dochází ke znatelnému vyhlazení

"Hledala jsem možnosti k omlazení obličeje a paní doktorka mi nabídla neinvazivní lifting. Nejprve jsem byla skeptická, ale po zákroku jsem naprosto v úžasu. Dokonce jsem se musela i přiznat kolegyním, že jsem na něm byla, protože ta změna je senzační. Určitě doporučuji zákrok i kliniku Beautyshape." Alžběta M.

VÝHODY HIFU ULTHERAPIE FACELIFTING
Image is not available
VÝHODY HIFU ULTHERAPIE FACELIFTING
 1. Klinicky ověřená a bezpečná technologie s FDA a CE certifikací. Ošetření lze provádět celoročně
 2. Nadzvedne kontury obou tváří. Odstraňuje vrásky na čele, kolem očí, úst, krku a dekoltu
 3. Zmenšení podbradku a spodní části obličeje
 4. Ošetření provádí vyškolený certifikovaný personál

"Je mi 45 let a absolvovala jsem ultraterapii v BS Clinic. Zákrok je lehce nepříjemný ale nic, co by se nedalo vydržet. Pleť je po zákroku lehce nateklá, ale do 2 dní byl otok pryč. S výsledkem jsem víc než spokojená, efekt je opravdu krásný!" Kateřina T.

VÝHODY NEINVAZIVNÍHO LIFTINGU ULTHERALIFT
Image is not available
VÝHODY NEINVAZIVNÍHO LIFTINGU ULTHERALIFT
 1. Ambulantní ošetření bez bolesti, skalpelu, narkózy, jizev nebo hospitalizace
 2. Nadzvedne kontury obou tváří. Odstraňuje vrásky na čele, kolem očí, úst, krku a dekoltu
 3. Zlepší pružnost a tvarování kontur
 4. Tvorba kolagenu v pokožke probíhá nadále po zákroku po dobu až 5 let. Díky tomu se v ní začne vytvářet nový kolagen a pleť se viditelně vypíná a zpevňuje

"Myslela jsem, že v mém věku už jenom klasický lifting. Ale na BS klinice mi byla nabídnuta neinvazivní liftingová terapie. Jsem absolutně spokojená. S průběhem zákroku i s jeho výsledkem. Po roce určitě zajdu na opakovací zákrok." Bohdana H.

previous arrow
next arrow

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Kolik ošetření potřebuji? Kdy uvidím první výsledky?

Po jediném ošetření se nastartuje regenerativní proces v pokožce. Výsledek se dostaví již po jednom ošetření. Každé další ošetření však zlepší a prodlouží liftingový a omlazující efekt. Zpevnění a vypnutí ochablé pokožky se rozvíjí po následující 2 až 3 měsíce. Dále se aktivuje tvorba nového kolagenu, který přetrvává až po dobu 3-5 let. Doporučujeme ošetření opakovat po 1 roce.

Exclusive offer

Biorevitalisation & redermalization

1 200 KČ     1 650 KČ

YOU MAY ALSO BE INTERESTED

WE ALSO ACCEPT VOUCHERS FROM OUR PARTNERS

edenred
sodexo

OUR PARTNERS

Image

STILL HAVE QUESTIONS ABOUT THE PROCEDURE?

Fill in the form bellow and our managers will call you back

+420
Search
  I have given my consent to the processing of above personal data for my service booking purposes. I am infomed, that I can withdraw this consent by contacting BeautyShape.
  Call me